Leczenie choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera jest bardzo podstępnym schorzeniem, które uszkadza korę mózgową i zaburza wiele procesów myślowych, obejmujących mowę, myślenie abstrakcyjne i pamięć. Leczenie tego schorzenia jest konieczne, aby uniknąć trudnych do cofnięcia objawów.
Lecząc tę podstępną chorobę, lekarz neurolog sięga po leczenie objawowe oraz przyczynowe. Choroba Alzheimera niestety w obecnych czasach nie może zostać całkowicie wyleczona, a leczenie przyczynowe polega na hamowaniu przebiegu choroby. W leczeniu objawowym Przemysław Richter – neurolog z Warszawy podaje pacjentowi zwiększoną dawkę acetylocholiny, której niedobór w mózgu obserwujemy podczas rozwoju choroby u pacjenta. Drugim ważnym etapem leczenia choroby jest zahamowanie działania kwasu glutaminowego, który może być zneutralizowany poprzez podawanie memantyny. Podawanie tych środków daje znaczne poprawy w funkcjonowaniu chorych.
Leczenie choroby Alzheimera polega także na eliminowaniu objawów i schorzeń współistniejących. Mogą do nich należeć stany zdenerwowania, które neurolog leczy poprzez odpowiednie postępowanie psychologiczne i podejście do chorego z elementami psychoterapii. Kolejnymi objawami współistniejącymi są stany depresyjne. Leczenie ich polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych nowej generacji. Zaburzenia zachowania, które często występują razem z depresją, mogą być leczone poprzez czytelne oznakowanie domu oraz wprowadzenie metod ułatwiających dobrą orientację nocną.
Choroba Alzheimera niestety nie rokuje korzystnie i nie ma na razie środka, który mógłby ją całkowicie wyleczyć. Jednak regularne stosowanie leków znacznie poprawia stan pacjenta i drastycznie zmniejsza uciążliwe objawy. Czynniki wpływające na profilaktykę tej choroby, to obniżanie i leczenie nadciśnienia oraz wysiłek umysłowy, wpływający korzystnie na stan mózgu i zmniejszający prawdopodobieństwo powstawania zmian zwyrodnieniowych w jego tkance. Dzięki zachowaniu tych zasad profilaktyki możliwe jest całkowite uniknięcie zachorowania na tę chorobę zwyrodnieniową układu nerwowego.