Leczenie depresji

Leczenie depresji nazywana chorobą duszy, w obecnych czasach znacznie różni się od tego, które było wiele lat temu. W dawnych czasach, depresję leczono poprzez upuszczanie krwi, elektrowstrząsy czy lobotomie. Dzisiaj leczenie depresji wygląda znacznie inaczej i jest ukierunkowane w wysokim stopniu na pomoc psychologiczną, a także farmakologiczną.
Jednym z punktów leczenia jest psychoterapia. Istnieje wiele jej metod, jednak ta główna polega na podsycaniu wiary chorego w wyzdrowienie. Psychoterapia prowadzona przez psychiatrę Tomasza Woźniaka z Warszawy pozwala na szybszy powrót do zdrowia, a także ma za zadanie wzmocnienie leczenia farmakologicznego. Leczenie chorego na depresję jest znacznie utrudnione poprzez zniekształcone postrzeganie świata otaczającego chorą osobę. Taki chory nie widzi sensu życia. Wszystko, co go otacza ma złe skojarzenia. Także przyszłość widzi w ciemnych barwach. W psychoterapii, leczenie jest dobierane indywidualnie do chorego, a jego długość jest uzależniona od jego nastawienia. Podstawowym celem psychoterapii jest odnalezienie przyczyn zaburzenia i praca nad stanem psychicznym. Ważne jest to, żeby chory nauczył się radzić sobie ze swoimi problemami i umieć rozwiązywać kryzysy. Psychoterapia ma także za zadanie dodania wsparcia rodzinie chorej osobie, która przechodzi ciężkie chwile związane z choroba biskiej im osoby.
Psychoterapia nie jest obowiązkowym leczeniem, jednak znacznie ułatwia leczenie farmakologiczne.
Leczenie farmakologiczne polega na wprowadzeniu antydepresantów. Są to leki mające na celu poprawę ogólnego stanu psychicznego, zmniejszenie napięcia i strachu chorego, a także mają wpływ na jakość snu. Składniki tych leków poprawiają działanie serotoniny i noradrenaliny, które mogą powodować zaburzenia depresji.
Stosowane w leczeniu depresji farmakologia i psychoterapia, oddzielnie nie dają takiego rezultatu, jak połączenie ich. Obydwie metody są równoważne i razem znacznie ułatwiają powrót chorego do zdrowia.

Dodaj komentarz